Home Entertainment ‘Bob Trevino Likes It,’ ‘Grand Theft Hamlet’ Lead SXSW Film & TV...

‘Bob Trevino Likes It,’ ‘Grand Theft Hamlet’ Lead SXSW Film & TV Festival Awards

28
0

The South by Southwest Film & TV Festival has announced the 2024 Jury and Special Award winners.

This year’s narrative feature competition winner was “Bob Trevino Likes It,” which was directed and written by Tracie Laymon and stars Barbie Ferreira and John Leguizamo. Meanwhile, “Grand Theft Hamlet” topped the documentary feature competition.

“What an extraordinary week of film and TV premieres we’ve had here at SXSW, and there is more to come through Saturday,” said Claudette Godfrey, VP, Film & TV. “Our theaters have been bursting with incredible and vocal audiences celebrating the exceptional and diverse work in our lineup, and we’re so excited to celebrate this year’s jury and special award winners!” 

The Audience Award voting will conclude on Saturday, March 16, and winners will be announced that week.

See the complete list of winners below.

FEATURE FILM GRAND JURY AWARDS 

NARRATIVE FEATURE COMPETITION
Winner: “Bob Trevino Likes It”
Director/Screenwriter: Tracie Laymon, Producers: Tracie Laymon, Sean Mullin, Edgar Rosa, Felipe Dieppa

Special Jury Award for Performance: Maria Rodríguez Soto, “Mamifera”

Special Jury Award for Filmmaking: Josephine Stewart-Te Whiu, “We Were Dangerous”

DOCUMENTARY FEATURE COMPETITION

Winner: “Grand Theft Hamlet”
Directors/Screenwriters: Pinny Grylls, Sam Crane, Producers: Rebecca Wolff, Julia Ton

Special Jury Award for Bravery and Empathy: Carina Mia Wong, Alex Simmons, “We Can Be Heroes”

SHORT FILM COMPETITION GRAND JURY AWARDS Presented by You42

NARRATIVE SHORT COMPETITION
Winner: “Dissolution”
Director/Screenwriter: Anthony Saxe, Producers: Thomas Lopez, Anthony Saxe

Special Jury Award: Sam Cutler-Kreutz, David Cutler-Kreutz, “Trapped”

DOCUMENTARY SHORT COMPETITION 
Winner: “Remember, Broken Crayons Colour Too”
Directors/Screenwriters: Shannet Clemmings, Urša Kastelic, Producers: Filippo Bonacci, Gabriel Grosclaude

Special Jury Award: David Gauvey Herbert, “Frank”

MIDNIGHT SHORTS COMPETITION
Winner: “Transylvanie”
Director: Rodrigue Huart, Screenwriters: Rodrigue Huart, David Alexander Cassan, Axel Würsten, Producer: Lucie Vigier

Special Jury Award: Eros V, “Meat Puppet”

ANIMATED SHORTS COMPETITION
Winner: “Wander to Wonder”
Director: Nina Gantz, Screenwriters: Nina Gantz, Simon Cartwright, Daan Bakker, Stienette Bosklopper, Producers: Stienette Bosklopper, Maarten Swart, Annemie Degryse, Ben Tesseur, Steven De Beul

Special Jury Award: Phoebe Jane Hart, “Bug Diner”

MUSIC VIDEO COMPETITION 
Winner: “Célen – ‘Mom told you so’”
Director/Screenwriter: Cécile Cournelle

Special Jury Award for Technical Wizardry: Joe Nicolosi, “The Burning Hell – ‘All I Need’”

TEXAS SHORTS COMPETITION
Winner: “Jedo’s Dead”
Director/Screenwriter: Sara Nimeh, Producers: Michael Mittelstaedt, Jeff Walker, Ellyn Church

Special Jury Award: Fatima Wardy, Hair Care

INDEPENDENT TV PILOT COMPETITION
Winner: “Marvin Is Sorry”
Showrunners/Screenwriters: Brett Morrow, Alex Gehrlein, Jack Gacek, Director: Clint Pang, Producers: Aidan Erbter, Kenzie Packer

Special Jury Award for: Zeke Nicholson, “Halfrican American”

POSTER DESIGN COMPETITION
Winner: “7 Beats Per Minute”
Designer: John Godfrey

Special Jury Award: “If I Die in America”
Designer: Andrei Captan

XR EXPERIENCE COMPETITION
Winner: The Golden Key”
Directors: Marc Da Costa, Matthew Niederhauser

Special Jury Award:
Winner: “Soul Paint”
Directors: 
Sarah Ticho, Niki Smit, Producer: Anna Firbank, Screenwriter: Sarah Ticho

SXSW Special Awards 

Janet Pierson Champion Award 
Winner: Kara Durrett

Kickstarter NextGen Award Winner: “Family”
Director/Screenwriter: Benjamin Finkel, Producers: Lynette Howell Taylor, Samantha Housman, Benjamin Finkel